Wykorzystanie usług internetowych w przygotowaniu do zajęć lekcyjnych, WWW - gdzie i jak szybko odnaleźć potrzebne dane

Internet to największy systemem komputerowy na świecie. Stanowi olbrzymią sieć ogarniającą cały świat, bezustannie ewoluującą i przekształcającą się. Każdy kto dysponuje komputerem, modemem i odpowiednim połączeniem z siecią, ma nieograniczone źródło danych, do którego dostęp jest umożliwiony w każdym miejscu i czasie. Internet daje możliwość łatwego wyboru treści, także włączenia się w ich tworzenie. Służy do przekazywania myśli między ludźmi. Można znaleźć wiele informacji na temat danego regionu, pooglądać zdjęcia zabytków, dowiedzieć się o aktualnym stanie pogody, przejrzeć oferty biur podróży, przeanalizować kursy walut, zamówić bilety do teatru, znaleźć ciekawy scenariusz lekcji, odszukać telefon do banku, kupić potrzebną książkę w księgarni, wysłać życzenia imieninowe do znajomej, porozmawiać z inną osobą itp.
W zależności od formy przekazywania informacji w Internecie, występują różnego rodzaju usługi pozwalające w najbardziej odpowiedni sposób wykorzystać możliwości sieci:

  1. WWW (World Wide Web) - system ogólnodostępnych serwerów (zwany siecią Web), udostępniający użytkownikom sieci dokumenty składające się z wzajemnie powiązanych ze sobą stron redagowanych za pomocą języka HTML. Większość firm czy instytucji (a także wielu użytkowników indywidualnych) posiada tzw. stronę internetową WWW. Na stronach tych zawarte są informacje wzbogacane grafiką, adresowane do użytkowników sieci Internet. Każda ze stron posiada niepowtarzalny adres URL, za pomocą którego możemy do niej dotrzeć przy pomocy przeglądarki internetowej. Na początku adresu podajemy identyfikator informacji, następnie podajemy nazwę domeny wskazującą na konkretny serwer w sieci.(np. www.szp5.republika.pl)

  2. E-mail (poczta elektroniczna) - to usługa służąca do wymiany korespondencji między zazwyczaj dwoma użytkownikami sieci. Każdy użytkownik poczty elektronicznej ma swoją skrytkę pocztową zabezpieczoną hasłem oznaczoną adresem pocztowym (np. jarek_str@poczta.onet.pl). Wiadomości przesłane na adres użytkownika trafiają do jego skrytki, która znajduje się na dysku komputera - serwera pocztowego, przez 24 godziny na dobę stale pracującego w sieci. Tak więc listy elektroniczne mogą docierać do nas nawet wtedy, gdy aktualnie nie jesteśmy podłączeni do sieci. Listy elektroniczne mogą zawierać nie tylko tekst, ale wszystko, co da się zapisać w postaci pliku na komputerze, tak więc również dźwięk, grafikę, animację, itp. Poczta elektroniczna działa o wiele szybciej, niż poczta tradycyjna. Na przesłanie listu elektronicznego potrzeba zwykle kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie list już może być czytany przez adresata.

  3. UNESET (grupy dyskusyjne) - to usługa pozwalająca na wymianę poglądów na określony temat z innymi użytkownikami grupy. Wypowiedź użytkownika umieszczana jest na liście dyskusyjnej na serwerze grupy, dostępnej dla każdego użytkownika. Każdy użytkownik może umieścić tam własny głos w dyskusji. Dostęp do grupy dyskusyjnej może być zabezpieczony hasłem.

  4. TelNet to zdalna praca na innym komputerze w sieci. Użytkownik może się zalogować na innym komputerze i korzystać z zainstalowanych na nim programów.

  5. FTP protokół umożliwiający transmisję plików pomiędzy komputerami w sieci. Ta usługa jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie przesyła się zbiory pomiędzy różnymi systemami plików. Ponadto umożliwia przesyłanie plików w obydwie strony.

  6. IRC (Internet Really Chat) - to rozmowa internetowa pozwalającą na wymianę zdań w czasie rzeczywistym, pomiędzy wieloma użytkownikami, pisana na klawiaturze. "Rozmowy" są możliwe dzięki serwerom IRC, na których istnieją kanały tematyczne. Łącząc się z jednym ze wspomnianych serwerów, można wybrać odpowiedni kanał i po dokonaniu rejestracji i przyjęciu pseudonimu rozpocząć rozmowę z innymi użytkownikami sieci.

  7. Chat room (pokój do rozmów) - (podobnie jak IRC) usługa umożliwiając pogawędkę pomiędzy wieloma użytkownikami, ale w specjalnie utworzonym wirtualnym pokoju tematycznym. Użytkownik, który chce wziąć w pogawędce, oprócz przyjęcia pseudonimu, może wcielić się w rysunkową postać, za pomocą której możliwe jest wyrażanie gestów i emocji. Można je również wyrazić za pomocą symboli i skrótów obowiązujących w społeczności internetowej.

  8. 3D Chat - to połączenie tekstowego IRC, elementów rzeczywistości wirtualnej oraz trójwymiarowych scenerii napotykanych w grach komputerowych.

  9. IRQ - to komunikacja z wybranymi użytkownikami sieci i ich wywołanie na bezpośrednią rozmowę. Każdy użytkownik IRQ otrzymuje unikatowy numer identyfikacyjny, poprzez który jest on rozpoznawany w sieci.

  10. NetMeeting - to rozmowy "na żywo" za pomocą mikrofonu i kamery wideo. Użytkownik może wysyłać i odbierać obraz wideo w czasie rzeczywistym, realizować komunikację głosową oraz korzystać z tzw. telefonu internetowego.

Korzystanie z usług WWW

Ilość informacji przechowywanych w internecie jest tak ogromna, że kłopotliwe może się okazać odnalezienie miejsc, w których znajdują się poszukiwane wiadomości. Pomocy w odnalezieniu stron dostarczą odpowiednie narzędzia internetowe. Dostęp do tych narzędzi odbywa się poprzez witryny WWW. Aby więc z nich korzystać, należy znać adres takiej witryny.
Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji umożliwiają tzw. wyszukiwarki. Z punktu widzenia użytkownika, wyszukiwarka jest stroną internetową, na której w odpowiednim polu wpisujemy interesujące nas hasło i wciskamy przycisk „Szukaj”/”Search”. Wtedy poszukuje ona w Internecie stron odpowiadających naszemu opisowi i zwraca nam ich listę. Rzeczywistość jest, jak zwykle, nieco bardziej skomplikowana.
Liczba obecnych stron WWW stale się zwiększa. Informacji jest tak dużo, że czasami nie sposób do nich dotrzeć. Najlepiej jeżeli znamy dokładny adres strony z poszukiwanymi wiadomościami, ale niestety tak jest rzadko. Wtedy najlepiej posłużyć się wyszukiwarką, czyli serwisem internetowym umożliwiającym poszukiwanie na stronach WWW potrzebnych danych. Mamy dwa rodzaje wyszukiwarek. Pierwsze to właściwe wyszukiwarki, które możemy określić jako gigantyczne bazy danych, tworzone automatycznie na skutek przeszukiwania internetu przez roboty zwane crawler lub spider. Dzięki temu wyszukiwarki tego typu same weryfikują i modyfikują swoją zawartość, a więc uaktualniają bazę danych.
Druga grupa to wyszukiwarki zwane również kartotekami. Tworzą je sami internauci, rejestrując poszczególne strony w odpowiednim miejscu. Dzięki temu stworzona kartoteka jest logiczna, hierarchiczna i zdecydowanie mniej przypadkowa niż ma to miejsce w przypadku wyszukiwarek właściwych. Jednak oba rodzaje istnieją, gdyż uzupełniają się nawzajem.
Swoistym problemem może być wybór wyszukiwarki. Jest ich bardzo sporo. Najbardziej popularne w Polsce to: Onet, wp, Interia, Gazeta, Gooru, NetSprint, Emulti, Google, AltaVista, Yahoo, Infoseek. Twórcy witryn wyszukiwawczych wciąż szukają nowych rozwiązań ułatwiających życie internautom. Już dzisiaj wyszukiwarki oferują nie tylko okienko do wpisywania słów kluczowych. Na ich stronach znajdziemy katalogi WWW, które szybko prowadzą nas do potrzebnych wiadomości.

Posługiwanie się wyszukiwarką

Jedną z najpopularniejszych w tej chwili wyszukiwarek sieciowych jest Google. Działa szybko, ma rozbudowane opcje pracy oraz polską wersję językową. Na jej przykładzie opiszę zasady korzystania, które są bardzo podobne do pozostałych wyszukiwarek. Na początek musimy wpisać do przeglądarki (obecnie najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi są: Microsoft Internet Explorer oraz Netscape Navigator) adres www.google.pl" Po wyświetleniu się strony głównej serwisu, wystarczy do "okienka" wpisać odpowiednio słowo lub słowa kluczowe. Poprawnie sformułowane zapytania (słowa kluczowe) decydują o możliwości odnalezienia poszukiwanej informacji, w jak najkrótszym czasie.

Adresy największych i najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

Onet

www.onet.pl

Wirtualna Polska

www.wp.pl

Interia

www.interia.pl

Infoseek

www.infoseek.pl

Hoga

www.hoga.pl

NetSprint

www.netsprint.pl

Gooru

www.gooru.pl

Gazeta

www.gazeta.pl

Google

www.google.pl

AltaVista

www.altavista.pl

Yahoo

www.yahoo.pl

Adresy serwisów internetowych godne polecenia nauczycielom

http://www.infoseek.pl

Obszerny serwis edukacyjny dla nauczycieli, uczniów i rodziców

www.szkola.net

Rozbudowany serwis edukacyjny

www.leksyka.pl

Największy słownik polsko-angielski

www.gazeta.pl/edukacja

Obszerny serwis edukacyjny, w nim między innymi dużo pytań egzaminacyjnych

www.ling.pl

Multisłownik polsko-angielski, angielsko-polski

www.angielski.edu.pl

Testy, gramatyka, ćwiczenia

http://egzamin.onet.pl

Testy z różnych przedmiotów dla szóstoklasistów i gimnazjalistów. Rady dla rodziców

http://nauka.2p.pl

Serwis dla osób zajmujących się nauczaniem początkowym. Wskazówki i rady.

www.merlin.com.pl

Największa polska księgarnia internetowa. Krótkie recenzje, nowości.



Jarosław Struk