24 listopada 2005 r.

"Poezja jest darem, jest nieoszlifowanym szlachetnym kamieniem, którego symetria zależy od nas samych".

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Jana Kochanowskiego w Białej Podlaskiej odbyło się dnia 24 listopada bieżącego roku spotkanie z poetą tworzącym w Klubie Literackim Maksyma, Ireneuszem Wagnerem. Organizatorami wieczornicy były nauczycielki języka polskiego: Anna Siedlecka i Anna Trembicka. Uczestnicy wieczorku poetyckiego to przede wszystkim uczniowie poszerzający swoją wiedzę w kołach zainteresowań.
Spotkanie z poetą, oprócz popularyzacji twórczości znanego pod pseudonimem adama patrica, miało także rozbudzać potrzeby kontaktu z twórczością poetycką, która we współczesnych zainteresowaniach młodzieży szkolnej nie cieszy się wielkim powodzeniem. Inne cele poszerzające zakres działań szkoły zarówno w obszarze dydaktyki jak i wychowania wiążą się bezpośrednio z organizowaniem zajęć pozalekcyjnych, umożliwiających realizację priorytetu edukacyjnego na bieżący rok czyli stymulowanie rozwoju uczniów uzdolnionych poprzez stwarzanie odpowiednich warunków do indywidualnego rozwoju. „Piątka” w tym roku szkolnym w dziedzinie wychowania i opieki realizuje projekt: Rodzice bliżej szkoły, stąd poszukiwanie różnych form współpracy rodziców z placówką oświatową zaowocowało takim spotkaniem.
W programie wysłuchano wystąpienia Anny Trembickiej, na temat kreacji podmiotu mówiącego w lirykach Ireneusza Wagnera. Referat pt. Może jestem żyrandolem w kolorze martwych dusz przybliżał nastoletniej młodzieży osobę wypowiadającą się w wierszach występującego gościa. Uczniowie mieli okazję do przeprowadzenia wywiadu z twórcą poetyckim. Co interesowało uczestników? Szukali odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy teksty tworzone są dla konkretnego odbiorcy?
- Co inspiruje twórczość, czy są to teksty pisane pod wpływem natchnienia muzy, czy też impulsem stają się wydarzenia dnia codziennego?
- Jaki wpływ na Pana wiersze mają inni poeci? Czy trudno jest napisać coś nowego po lekturze dzieła sławnego pisarza?
- Czy są ulubione miejsca, w których tworzy najchętniej?
- Używa Pan wiersza wolnego, czy wiąże się to z jakimś przesłaniem do czytelnika?
- Kto jest nieoficjalnym i jednocześnie pierwszym recenzentem wierszy?
- W związku z wieloma tekstami poświęconymi naszej podlaskiej ziemi, czy uważa się Pan za twórcę regionalnego?
- W jaki sposób pracuje się nad ostateczną wersją utworu?
- Najcenniejszy sukces pisarski to...
- Co można znaleźć między wersami tekstów poetyckich?
Kreatywne postawy uzewnętrznili uczestnicy spotkania podczas recytacji wybranych utworów I. Wagnera. Wysłuchaliśmy recytacji: Gabrieli Kameckiej, Magdy Niczyporuk, Doroty Sacewicz, Zuzi Iwanickiej, Klaudii Giermańskiej, Jakuba Zduńskiego, Piotra Sikory, Sylwii Daniluk, Kingi Szymańskiej, Joanny Czeczelewskiej, Pauliny Czubaj, Eweliny Paszkiewicz, Pauliny Brzostowskiej, Łukasza Biegajło, Eweliny Michaluk, Marty Żuk, Piotra Almaszego. Serdeczne podziękowania na ręce poety złożyła Dominika Bielecka, a całe spotkanie poprowadziła uczennica klasy szóstej - Paulina Najdychor. Występom towarzyszył kameralny nastrój wśród świec, zgrabnych malutkich stolików jakże dalekich od szkolnych ławek.
Mottem wieczornicy były słowa poety: Poezja jest darem, jest nieoszlifowanym szlachetnym kamieniem, którego symetria zależy od nas samych. Powyższy cytat wraz z autografem znalazł się także na okładce zbioru wybranych utworów, które otrzymali na pamiątkę wszyscy uczestnicy. Dlatego też to spotkanie nie skończyło się w sali polonistycznej, ale będzie kontynuowane przez młodzież indywidualnie, by następny wieczór poetycki pozwolił na prezentację metafor, których autorami będą uczniowie z „piątki.”